Gündem ‘GAZİPAŞA GÜVENİLİR LİMAN’

‘GAZİPAŞA GÜVENİLİR LİMAN’

10 ay önce     Gündem 0
‘GAZİPAŞA GÜVENİLİR LİMAN’

Emlak sektöründe son günlerde yaşanan artışı, 20 yıllık tecrübesi olan A.G.A Emlak Sahibi Özcan Üner’e sorduk. Üner, sektöre yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Genç yaşta iş hayatına atılan A.G.A. Home Sahibi Özcan Üner, emlak sektöründe çeyrek asra yakın süredir hizmet veriyor. Yıllardır edindiği bilgi, birikim ve tecrübe ile mesleğinde başarıyı yakalayan Üner, bu başarının sırrını dürüstlük olarak görüyor. Son aylarda emlak sektöründe yakalanan ivmeyi ‘başlangıç’ olarak nitelendiren Üner, mesai kavramının olmamasını sektörün dezavantajı olarak görüyor. Gazipaşa’daki emlak sektörünün önemli temsilcilerinden Özcan Üner ile sektöre dair keyifli bir söyleşi yaptık.

İşte Özcan Üner ile yaptığımız o söyleşi:

  1. Biraz kendinizden bahseder misiniz? Gayrimenkul sektörüne nasıl girdiniz?

Gazipaşa’da tanınan bir aileden geliyorum. Aydın Mahallesi’nde doğup, büyüdüm. Evliyim, Defne Ela ve Dua Larin isimlerinde 2 tane kız çocuğum var. Ailemle vakit geçirmeyi seviyorum. Hobi olarak yarış motorlarına ilgim var.

Sektöre 2002 tarihinde girdim. Yılların verdiği tecrübeyle emlak, inşaat, alım- satımla uğraşıyorum.  Gazipaşa’da şu anda emlak sektöründe hizmet veren 100’e yakın arkadaşımız var. Ben 20 yıldır bu işi yapıyorum ve kendimi başarılı olarak görüyorum.

  1. Gazipaşa’daki gayrimenkul sektörünü kendi çerçevenizden değerlendirir misiniz?

Emlak sektörü, şu anda çok iyi. Çok iyi olduğu için de emlakçı sayısı her geçen gün artıyor. Bu mesleği sonradan yapmaya başlayan ama sektörle bağlantısı olmayan kişilerin, çok fazla sektörde kalacaklarını düşünmüyorum. Çünkü bu mesleğin içinde yaşayarak çevre edinebilirsin. Burada köklü olanların kalacağına inanıyorum.

Pazarcı Mahallesi’nde yabancıya satış kapanmadığı sürece, emlakçılık aynı bu hızda, hatta bundan daha büyük yatırımlarla devam edecektir. Şu anda rağbet en çok Pazarcı Mahallesi’ne ama yatırımcı bütçesine göre Cumhuriyet Mahallesi, Yeni Mahalle, Gazi Mahallesi taraflarına da kayabiliyor. Koru Mahallesi’ndeki turizm bölgesinin tercihli konut olma ihtimali var, eğer hem otel hem de konut yapılırsa, Pazarcı’daki rağbetin Koru Mahallesi’ne kayacağını düşünüyorum.

  1. Sizin sektördeki farkınız nedir?

Sektördeki farkımızın dürüst olmak ve karşıya güven vermek olduğuna inanıyorum. Hala bizimle çalışan 20 yıllık yatırımcılarımız var. Onları doğru yatırımlara teşvik ettiğimiz için yıllardır bizimle çalışmaya devam ediyorlar.

  1. Emlak sektörünün şu anki durumu nasıl, Gazipaşa’yı gelecekte neler bekliyor?

Emlak sektörü son 8, 9 ayda çok iyi yerlere geldi. 2022’nin haziran ayından sonra Gazipaşa’da mükemmel bir patlama oldu. Sektörün geleceğine bakacak olursak, satışların yabancılara kapanmadığı sürece çok daha iyi yerlere geleceğimize inanıyorum. Şu an sektörde yaşanan gelişme daha başlangıç.

Gazipaşa’da yerli bir vatandaşın Pazarcı Mahallesi’nden ev alma şansı kalmadı. Çünkü 2+1, 3+1 evlere afaki rakamlar isteniyor. Buradaki rakamlar yabancı uyruklu vatandaşlara göre çok uygun. Çünkü onların 20 lirası bizim 1 liramıza eşit. Örnek verecek olursak, karı-koca bir öğretmen, eskiden istediği yerden ev alabiliyordu ama şu an Pazarcı’dan ev alma imkânı kısıtlandı. 

Alanya sektöründen gelen inşaatçılar, ilçemize hızlı bir giriş yaptı. Bununla birlikte bütün yabancı yatırımcılar Gazipaşa’yı öğrendi. Bugün Kızılin Sahili’nde Türk’ten çok yabancı var. Yabancılar Gazipaşa’yı biliyorlar ve kendi içlerinde de gruplar oluşturarak, burayı tanıtıyorlar. Daha çok turistin gelmesine sebep oluyorlar.

  1. Gazipaşa emlak konusunda güvenli bir liman mı?

Yatırımcı açısından bakacak olursak, Gazipaşa güvenli bir liman. Yatırımcılar için Gazipaşa, pimi çekilmiş bir el bombası. Her an daha da yüksek bir patlama yaşanabilir. Daha büyük yatırımcılar gelebilir. Çünkü Gazipaşa’nın imara açılmamış bir sürü mahallesi var. Alanya’nın 10 katı daha büyük arazilerimiz var. Bunlar Beyobası, Beyrebucak, Çobanlar, Koru, Korubaşı, Kâhyalar mahalleleri.

  1. Son dönemde yabancı müşterilerin sayısı arttı. Bununla beraber yabancı emlakçı sorunu da yaşanıyor mu?

Gazipaşa’da son dönemde yabancılar arttı. Onlar da kendi içlerinde alım-satım, emlakçılık yapıyorlar. Yabancılar geliyor, 3-5 daire alıyor ve kendi arkadaşlarına satıyor. Yabancı dil sorununu tabi ki, yaşıyoruz. Daha yeni yeni yabancı dil bilenlerle çalışmaya başladık. Bu da tabi ki zamanla çözülecek sorunlardan birisi.

  1. Gazipaşa Emlakçılar Derneği kuruldu. Dernekle birlikte sektörde nasıl bir değişim oldu ya da bir değişim yaşandı mı?

Gazipaşa Emlakçılar Derneği’nin, Halkla İlişkiler Birimi’nde yer alıyorum. Derneğimiz tabi ki bütün emlakçıları bir yuva gibi kucakladı. Birbirimize karşı sevgimiz, saygımız arttı ve birbirimizi tanımaya başladık. Bu da bizi mutlu ediyor. Dernek sayesinde müşteriler Gazipaşa’dan yer aldığında, emlakçıdan yana iyi ya da kötü bir sorun olursa muhatap bulabilme şansı yakaladı. Emlakçılar Derneği olarak da, hem halkımızın hem de emlakçılarımızın yanındayız.

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!